

GPS alebo fón? Ťažko určiť nakoľko každý prístroj má niečo do seba.
Smartfón má snáď každý a preto je aj preferovaný. Aplikácie sú zväčša zadarmo takže fón je využiteľný. Problém ale je ktorý si vybrať.
Na fórach každý vychvaľuje to svoje ale zas nie je fón ako fón. Väčšina užívateľov vlastní LowEnd prístroj ktorý je cenovo prístupný ale nie každý je vhodný.
V tejto kategórii chýba väčšinou kompas takže smer ukáže až keď sme v pohybe. Ďalšia nevýhoda fónu je nízka odolnosť a slabá výdrž batérie ale to sa dá nahradiť powerbankou.
Výhoda je zas konektivita čo u GPS (ak nemá WiFi) nenájdeme. SW je na výber dosť ale aj tu treba zistiť čo ktorý dokáže a aké má možnosti. GEO SW - spomeniem tu dva: c:geo
a a: drake. Úplný základ pre väčšinu je asi c:geo ktorý má stálu podporu a je ľahko ovládateľný. A: Drake má tiež stálu podporu ale funguje na inom princípe.
C:geo v nepoužíva API (pokiaľ je info správne) a preto dáta vykráda zo stránok, každá keš ktorú vidíme na mape musíme uložiť samostane poprípade importovať GPX.
Toto je nevýhoda ak ideme do zahraničia, buď import GPX alebo prácne doma pozrieť keše a každú uložiť zvlášť. Logovať môžeme online alebo log uložiť a odoslať neskôr.
Tuším, že FN nejde exportovať naraz ale treba po keškách. Tento SW používam výnimočne takže presne to neviem. A: Drake jeho hlavná výhoda je, že pracuje s DB z GeoGetu.
Samozrejme ide to aj bez GeoGetu ale a: drake si DB vytvorí a všetko ukladá do nej. Preto import GPX trvá pomerne dlho a záleží koľko kešiek importujeme.
Dôležité upozornenie: A: Drake využíva API takže pre BM tri kešky denne. Nastavenie je triviálna záležitosť.Bez problémov si nastavíte mapy, logovanie a ďalšie potrebné veci. Uložené logy sa dajú odoslať po jednom, v dávkach (označené logy) alebo všetky naraz. Pred tým ale máte možnosť logy ešte upraviť. Najväčšia výhoda a: drake je práca s GG databázou.
Ak máte vylúštené mysterky alebo multiny tak na mape vidíte finál k danej keške a môžete ísť rovno k nej. Toto je veľká výhoda využiteľná hlavne v mestách.
GPS Garmin má svoje výhody a nevýhody. Výhoda: odolnosť a výdrž batérie. Batérie môžete kedykoľvek vymeť a pokračovať. Nevýhoda: domáca príprava. Treba si vybrať miesto a stiahnuť kešky. Pre platiacich je to väčšinou PQ, pre tých ktorý požívajú GeoGet alebo MoZiLive poprípade MoZiGo vyexportujú GPX z DB a nahrajú do GPS.
Pri GPS treba zvážiť aký model kupujete, staršie majú obmedzenia v počte kešiek ktoré dokážu spracovať, O550 max 5000, staršie tuším do 2000 keší. O6xx, O7xx, Monterra zvládne 4mil. keší ale iba 2tis. WP. Použiteľné mapy buď od Garminu alebo OSM. Garmin mapy sú platené, OSM zadarmo. Garmin mapy majú DEM dáta takže sa dá zobraziť aj 3D,
výhoda je tá, že keď stojíte cca 40m od kešky ale vedľa brala tak neviete presne kde je. Po prepnutí na 3D vidíte trasu a umiestnenie keše. Pri OSM o túto výhodu prídete.
Navigácia k WP je na starších prístrojoch utrpenie, nedá sa navigovať z danej kešky ale treba prejsť do druhého menu, vyhľadať WP a dať navigovať.
Pri Monterre je to jednoduché, pri vybranej keške po zadaní ísť ponúkne aj WP. Myslím, že aj pri O6xx a 7xxx je to podobné. Keď to zhrniem tak nie je jednoduché určiť čo je lepšie a čo horšie. Osobne preferujem Monterru a ako zálohu smartfón. Výhoda GPS je ako som už spomenul odolnosť a to aj vo vode a blate a to nehovorím o pádoch pri ktorých smartfón odchádza
do večných lovíšť. Doteraz sa so mnou ešte žiadny prívrženec smartfńu nechcel okúpať s prístrojom v ruke. Keď porovnám presnosť, lepšie povedané GPS signál tak medzi kopcami je to asi na rovnako. Možno Garmin dokáže o niečo lepšie spracovať odraz signálu od okolia ale istotu nemám. Smarfón má výhodu v google mapách a to vo fotomapách. V meste je to nesporná výhoda, v lese to je jedno. Nevýhoda online máp je zrejmá v zahraničí a teda poplatkoch za dáta. Tak či onak GPS aj smartfón ma svojich skalných ktorý preferujú to svoje.
Hodnotenie je k dispozícii iba členom.
Prosím,
Prihlásiť sa alebo
Registrovať pre hlasovanie.
Žiadne komentáre neboli uverejnené.