Ale nie! Kde je JavaScript?
Váš webový prehliadač nemá povolený JavaScript alebo nepodporuje JavaScript. Ak chcete správne zobraziť túto webovú lokalitu, povoľte JavaScript vo svojom webovom prehliadači, alebo inovujte na webový prehliadač, ktorý podporuje JavaScript.

Bella Italia

Balin50Balin50 Pridané pred 5 rokmiBalin50 blog
Bella Italia

Dolce vita - sladký život, ani sa nedivím pri ich siestach.

Rozhodnutie na tohtoročnú dovolenku bolo jasné, taliansko, konkrétne Scalea.

Príprava na dovolenku začala už mesiac dopredu.

Bolo treba stiahnuť kešky a hlavne pozrieť hinty a fotohinty. Štrnásťdňová dovolenka v Taliansku, konkrétne Kalábria - mestečko Scalea. Z BA dákych 1600 km sme zdolali za 17 hodín aj s prestávkami. Pravda, už nie sme najmladší takže prestávky boli častejšie. Vnučka spokojne prespala celú cestu v noci a zobudila sa až ráno pod Neapolom. Cesta bola v pohode, po diaľnici skoro až na miesto. Odbočka u Lagonegro a cca 60 km do Scaley po okreskách. Taliani vybudovali dialnicu až dole na juh a to pomerne rýchlo na rozdiel od nás. Cestou som v rakúsku odlovil dve kešky, jednu cestou Herzogberg Nord a cestou späť Schäffern Ost (Northbound). Priamo na hraniciach s talianskom sú tiež ale smer do talianska je umiestnený priamo na hlavnej a v tej premávke bol odlov nebezpečný a cestu späť som prespal, šoférovala manželka. Priamo v taliansku na diaľnici nebolo nič. Takže prvá keška až na mieste.

Ubytovanie : Scalea je malé mestečko a už dosť ošuntelé, aspoň na niektorých miestach. Dosť ubytovacích zariadení je už zatvorených a pôsobia ošarpane. Mám dojem, že Taliani budovy neudržujú, pokiaľ to funguje tak to používajú a potom to nechajú na pospas osudu. V Scalei sme boli už viackrát v minulosti a ubytovanie sme poznali z minulosti, boli sme tu pred ôsmimi rokmi. Je to vilkové ubytovanie v uzatvorenom areáli a čas už tiež zanechal na vilkách stopy. Niektoré sú už zrekonštruované a niektoré čakajú na opravu. Pri ich rýchlosti ťažko povedať kedy to bude. V areáli je bazén a aj reštaurácia. Bazén by už potreboval väčšiu opravu, reštaurácia je pomerne nová a na rozdiel od minulosti rozšírená.
brazano.jpg (46 KB) brazano1.jpg (32 KB) brazano2.jpg (52 KB)
V Scalei je iba jedna keš Castello Normanno. Tá je umiestnená nad mestečkom v ruinách pevnosti.

scaleapevn.jpg (22 KB)

Vyfučali sme tam po úzkych uličkách a strmých schodoch. Je mi záhada ako tu ľudia fungujú. Doviezť pračku, chladničku a podobne asi bude dosť namáhavé ale pre nás to má svoje čaro. K tomu na voľných miestach, dva schodíky zriadia kaviarničku. Bežne majú stoličky a stoly dve nohy kratšie aby boli v rovine a použiteľné.
Scalea
scalea.jpg (29 KB)
scalea1.jpg (25 KB)

Z pohľadu kešera je táto časť talianska na keše chudobná a ani tu nie je moc kam ísť, okrem mestečka kde ste ubytovaný. Jedna z možností je príroda, konkrétne parco nationale del pollino. Wiki: Národný park Pollino je národný park na juhu Talianska, v regiónoch Basilicata a Kalábria. Pollino je najväčší taliansky národný park. Má rozlohu 1 926 km² a bol založený v roku 1993. V centre parku sa nachádza vápencový masív Monte Pollino. V parku som bol v minulosti. Návšteva stojí za to ale na mapy sa moc nespoliehajte. Trek map italy v5 nemá zakreslenú žiadnu, OSM veľmi málo a reálne nemajú značenú trasu vôbec takže je dobré zapnúť záznam trasy len tak pre istotu. Dokonca tam sú aj keše ale s vnučkou (8 rokov) sa moc nedalo. Lákalo ju kúpanie v mori. Neďaleko  Scaley je malé Mestečko Maratea ktorá určite stojí za návštevu. Tu som z časových dôvodov odlovil iba Cristo Redentore - Christ the Redeemer. Cesta na miesto je trochu ťažšia. Veď syn najvyššieho je umiestnený na skale. Cesta plná serpentýn. Zaparkovať treba na parkovisku a pokračuje sa busom hore. Sem sme sa dostali až k večeru takže foto nič moc ale keš bola úspešne nájdená. V Maratei je ešte jedna ale bolo tam hojne ľudí takže sa nedalo.

Keškesmaratea.jpg (56 KB)

 Maratea
maratea.jpg (32 KB)    maratea1.jpg (31 KB)maratea2.jpg (32 KB)   maratea3.jpg (20 KB)   maratea4.jpg (31 KB)

 Maratea ako taká je malé mestečko s úzkymi uličkami plných kaviarničiek, obchodíkov a reštaurácií. Problém je, ak sa chcete naobedovať. V tom čase je siesta a všetko je zatvorené, keď je otvorené tak jedlo až otto(o ôsmej), to je čas večere. V minulosti sme na to skoro doplatili ale našli sme malú reštauráciu kde bol aj kuchár takže sme sa najedli. Jeden z problémov je parkovanie. Na začiatku je malé parkovisko a ďalej do mestečka je zákaz vjazdu. Vyriešil som to obchádzka do dolnej časti a z druhej strany na hornej strane som našiel platené parkovisko. Parkovné 1,5E za hodinu je v pohode. Do centra cca 10 minút peši. Návšteva Maratei stojí za to ako cez deň tak aj večer.
Ďalšia možnosť keď máte auto je návšteva Neapola, po dialnici 230km. V Neapole už samozrejme Pompeje. Tie sú pre milovníkov histórie úžasné a unikátne. V Pompei som aj niečo ulovil, konkrétne tri keše: Gladiators'lair, Pompei: Villa dei Misteri, Pompei - Santuario della Beata Vergine del Rosario. Ak máte preukaz ZŤP tak si zoberte, v taliansku funguje a aj do pompeí máte vstup zadarmo. Posledná menovaná keš bola tak trochu tvrdší oriešok. Je na námestí oproti kostolu v parku ukrytá v poraste, tuším nejaký druh palmy. Na lavičkách posedávali stratené existencie a veľmi sa zaujímali čo tam hľadám a či mám problém. Našťastie sa zadarilo a úlovok som logoval. S časových dôvodov som sa na Vezuv nedostal a ani priamo do Neapola, snáď sa podarí inokedy.
Pompei
pompei.jpg (24 KB)    pompei1.jpg (16 KB)    pompei2.jpg (31 KB)   pompei3.jpg (56 KB)   pompei4.jpg (27 KB)    pompei5.jpg (23 KB) 

 Keš Santuario 
 santuario.jpg (63 KB)

Výlet do Taorminy, zo Scalei 290km po diaľnici, pravda treba sa v Villa San Giovanni nalodiť na trajekt a previezť sa do Messiny čo je len pár kilometrov, hádam iba 5km. Cesta trvá necelú 1/2 hodinu ak je loď hneď k dispozícii a to aj s vylodením. Treba si zvyknúť na inú dopravu a slabým povahám neodporúčam. Predpisy sú podľa mňa len orientačné( toto platí asi na celom juhu talianska), pravda raz ma na červenú vytrúbili aj keď z druhej strany nič nešlo. Messinu sme opustili v zápchach asi behom jednej hodiny, jednou jedinou keškou v Messine som sa ani nezaoberal.

messina.jpg (27 KB)

Wiki: Taormina je historické mesto v provincii Messina na severovýchode Sicílie v Taliansku. Mesto leží na pobreží Iónskeho mora, na hore Monte Tauro, v nadmorskej výške 204 m. Je jedným z hlavných turistických centier na Sicílii. A určite stojí za návštevu. Občas sa podivujem ako dokázali voľakedy vybudovať mestá na skale hlavne keď vidím ich pracovné návyky a siestu. To sa ale podivujem nad starovekým rímom, ak sú dnešný taliani potomkovia starovekých rimanov, ako vedeli ovládnuť vtedajší svet:..Do Taorminy sa autom nedá ísť, dole je parkovisko, 10E na deň a hore busom zadarmo. Taormina sa za tie roky zmenila, reštaurácie boli otvorené aj cez deň a aj dohovoriť sa dalo. Voľakedy len taliansky, dnes sa prihovárajú anglicky ale keďže neovládam tak neviem ako sú na tom. Z nemčinou, maďarčinou a ruštinou som nepochodil zato stačilo pan po poslku mluwi? a bolo. Je ich tam dosť. Určite si prídete na svoje pri hystórii. Ako na prvé sme natrafili na staroveké grécke divadlo, vstupné 15E. Vnučka rozhodla, že chce vidieť tak sme sa tam vybrali. Hneď som sa preukázal preukazom ZŤP, vstup zadarmo plus sprievodca tiež zadarmo. Bambiny(deti) to majú zadarmo. Mestečko ako také je nádherné a stojí za tú prechádzku. Odporúčam public gardens taormina, je tu letohrádok ktorý vraj dal vybudovať rímsky cisár a má 2000 rokov, istý som si nie moc ale je to možné.V Taormine sú len štyri kešky, z toho dve som našiel Il Tesoro del Duca dala trochu zabrať, skrýš je tak trochu nejasná nakoľko je v úzkej uličke a signál poskakuje ale podľa hintu sme ju našli. Ďalšia odlovená  historic cemetery in Taormina podľa GPS a hintu otázkou chvíli. Kúsok od tejto je ešte IsolaBella, prístup na mape vyzerá pohový ale v skutočnosti prejsť cez cestu v tej premávke a tom teple zdolať trasu sa mi veru nechcelo. Keď budem mladší tak to dám.

Divadlo
divadlege.jpg (28 KB)   divadlo1.jpg (23 KB)   divadlo2.jpg (22 KB)

Taormina
taormina.jpg (39 KB)   taormina1.jpg (27 KB)    taormina2.jpg (33 KB)   taormina3.jpg (39 KB)    taormina4.jpg (39 KB)   taormina5.jpg (37 KB)   
 
 Toto je vraj zo začiatku nášho letopočtu
taorminale.jpg (60 KB)   taormiaza.jpg (46 KB)   taormizdz.jpg (44 KB)taorminake.jpg (20 KB)   taorminace.jpg (31 KB)

K večeru sme sa ešte vybrali pozrieť Etnu. Dorazili sme tam až po 19tej hodine, všetko zatvorené, lanovky už nepremávali. Bolo ešte aj po búrke a teplota bola len 17 stupňov na rozdiel od pobrežia kde bolo 24 stupňov. Na etne je Etna Vulcanos ale bola ďaleko a v neskorých hodinách sa už neoplatilo tam ísť, pri tom som si nie istý odpoveďami, aj ďalšia tradička bola mimo trasu tak sme ju vynechali. Bohužiaľ ani tu garmin mapa neukázala chodník. Nebolo to ďaleko, cez 2km, ale areál už bol zatvorený a nebol som si istý či sa tam môžem vybrať.

Na záver už len skonštatovanie: kešky sú celkom dobre zamerané, určite treba domácu prípravu, pozrieť nápovedu, fotohint, prístup a náročnosť. Bez toho sa kešer nezaobíde.Prajem príjemnú dovolenku. Happy caching

0 komentárov

Zanechať komentár

Prihláste sa, ak chcete napísať komentár.
  • Žiadne komentáre neboli uverejnené.

Hodnotenie je k dispozícii iba členom.

Prosím, Prihlásiť sa alebo Registrovať pre hlasovanie.
Perfektný! (0)0 %
Veľmi dobrý (0)0 %
Dobrý (0)0 %
Priemerný (0)0 %
Biedny (0)0 %